https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Alanya’da gezilecek yerler - Gezilecek Yerler
Anasayfa » Haber » Alanya’da gezilecek yerler

Alanya’da gezilecek yerler

22.11.2022 21:30:00

Doğal güzellikleri, ılıman iklimi ve tarihi yapısı ile Antalya’nın en çok ziyaret edilen bölgelerinden biridir. Konumu nedeniyle tarihte birçok medeniyet tarafından şehir olarak kullanılmış olan Alanya, halen bu medeniyetlerin izlerini taşımaktadır. Tarih boyunca Romalılar, Frigler, Anadolu Selçuklu Devleti ve Osmanlı Devleti’nin önemli merkezlerinden biri olmasının yanı sıra, günümüzde de Türkiye’nin güneyinde turizmin kalbi olarak varlığını sürdürmektedir. Tatil cenneti olarak da nitelendirilen Alanya’da tarihi yapılarından birçok doğal güzelliğine kadar mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerleri sizler için derledik.

Alanya Kalesi

Alanya’nın merkezinde yer alan kale, bölgenin en önemli tarihi yapılarından biridir. Yaklaşık 6 kilometrelik surlarla çevrili yapıya ilçe merkezinden 5-10 dakikalık bir yürüyüşle ulaşmak mümkün. 1221 yılında şehri denizden korumak için yapılan ve I. Alaeddin Keykubat döneminde kullanılmaya başlanan bu görkemli yapı, zamanla restore edilerek sağlamlaştırılmıştır. Yapıda bir de sarnıç bulunmaktadır. Tarihi ve mimarisi ile kesinlikle görülmeye değer bir kaledir.

Süleymaniye Camii

13. yüzyıldan kalma yapılardan biri olan cami, Alanya ilçe merkezinde Galatasaray Caddesi üzerinde yer almaktadır. 13. yüzyılda I. Alaeddin Keykubat’ın verdiği talimatla yaptırılan yapı, sonraki tarihlerde Kanuni Sultan Süleyman tarafından yapılan eklemelerle bugünkü halini almıştır. Mimari özellikleriyle 16. yüzyılı yansıtan cami bugün ibadete açık ve yöre halkı tarafından Alaeddin Camii veya Orta Hisar olarak da biliniyor. Mimari açıdan etkileyici olan bu camiyi ziyaret etmeden Alanya merkezden ayrılmayın diyoruz.

manavgat şelalesi

Alanya’nın Manavgat ilçesinde bulunan şelale 3-4 metre yüksekliğinde olup ülkemizin en önemli ve güzel şelalelerinden biridir. Her yıl binlerce kişinin ziyaret ettiği şelale, kaynağını Dumanlı’dan alıyor. Kayalıklardan şelaleye gelen berrak suyun coşkulu akışı muhteşem manzaranın ana hatlarını oluşturuyor. Hafta sonları bölge sakinlerinin sıklıkla ziyaret ettiği şelalede piknik yapabilir, şehrin boğucu havasından uzaklaşıp günlük hayatın stresinden uzaklaşıp rahatlayabilirsiniz. Doğanın insanlara sunduğu bu harika manzaraya tanık olmanın dışında rafting, safari gibi aktiviteler yapabilir, eğlenebilirsiniz.

kızıl kule

Alanya’nın simge yapılarından biri olan Kızılkule, I. Alaeddin Keykubat tarafından yaptırılmıştır. Denizden gelebilecek zararları önlemek ve şehri savunmak amacıyla yapılan Kızıl Kule, doğu cephesinde 33 metre, batı cephesinde 3 metre yüksekliğiyle mimarisi ve konumu ile dikkat çekici bir yapıdır. 13. yüzyıl yapılarının en güzel örneklerinden biri olan bu mimari harikanın yapımında traverten ve devşirme ürünler kullanılmıştır. Çarpıcı özelliklerinden bir diğeri de kuzey cephesinde giriş kapısı üzerinde yazılı olan “Allah’a şükür” yazısıdır. Alanya denilince akla gelen ilk yapılardan biri olan Kızılkule’yi görmeden turunuzu bitirmeyin.

Damlataş Mağarası

Antalya’nın gizemli oluşumlarından biri olan Damlataş Mağarası, Alanya ilçesine 1 km uzaklıkta bulunuyor. Yüzyıllardır varlığını sürdüren oluşumdaki yüksek nem ve karbondioksit sayesinde mağaraya gelen çok sayıda astımlıyla karşılaşmak mümkün. 15 metre derinliğinde, 200 metrekare büyüklüğünde, içinde çok sayıda sarkıt ve dikit bulunan mağara, aydınlatmasıyla ziyaretçilerine görsel bir şölen sunuyor. Mağara gezginlerinin favorileri arasında yer alan oluşum sağlık turizmi açısından da oldukça önemlidir.

zayıf akım

Alanya sıcağından bunalanların ilk uğrak limanı Dim Çayı. Dinlenme alanı olarak hizmet veren Diem Barajı’nın çevresindeki alanda çok sayıda tesis, kır kahvesi, çay bahçesi ve piknik alanı bulunmaktadır. Sakinlerinin hafta sonu kaçamakları için gözdesi haline gelen Dim Çayı, manzarası ve doğal güzellikleri ile şehir dışından gelen misafirler için oldukça konforlu noktalara sahip. Ayrıca tesise giriş ücreti de yok. Tur sırasında mola vermek isterseniz açık havada içilen çayın tadının burada bir başka olduğunu söyleyebiliriz.

Sabadiri Kanyonu

İl merkezine 45 kilometre uzaklıktaki Sabaderi köyünde bulunan vadi, Alanya’nın en güzel doğal yerlerinden biridir. Denizden 15 km uzaklıkta olan vadide girilebilen doğal havuzlar bulunmaktadır. Bölgede inşa edilen platformlar sayesinde konforlu bir şekilde seyahat edebilir ve bu görsel şölenin tadını çıkarabilirsiniz.

fosfor mağarası

Damlataş Mağarası’na çok yakın olan Fosfor Mağarası’nın en dikkat çekici özelliği fosforlu ışık yaymasıdır. Mağara denizine yansıyan ışıklar özellikle gece geç saatlerde çok net bir şekilde görülebiliyordu. Jeolojik yapısı ve berrak turkuaz suları ile her yıl binlerce ziyaretçiyi kendine hayran bırakan mağarayı günübirlik geziler ve özel tekne turları ile görebilirsiniz.

Dim Mağarası

Mağara, şehir merkezine 13 kilometre uzaklıktaki Ketsek Mevkii semtinde bulunuyor. Mağaranın içinde 4 galeri bulunmaktadır. Bölgenin en etkileyici oluşumlarından biri olan Dim Mağarası, toplam uzunluğu 360 metre, genişliği 13 metre, oluşumun tavanlarındaki sarkıt ve dikitler görenleri büyülüyor.

Side’nin eski şehri

Libyalılar ve Bizanslılar gibi pek çok uygarlığa kucak açmış antik kentin günübirlik gezilerin baş tacı olduğu bölgede hamam, Apollon Tapınağı ve gezebileceğiniz birçok tarihi ev bulunuyor. Aynı zamanda antik çağda Pamfilya bölgesinin en önemli liman kentidir. Tarihi tiyatrosu, tarihi eserleri ve görkemli mimarisi ile ziyaretçilerine derin anlamlar bırakarak onları kendi tarihlerine götürdüğünü söyleyebiliriz. Mısır Kraliçesi Kleopatra ve büyük sevgilisi Roma İmparatoru Mark Antony’nin birlikte denize girip gün batımını seyrettikleri söylentisiyle burayı ziyarete gelen yüzbinlerce turist olduğunu söyleyebiliriz.

Sahiller

Güzel kum plajı

Yumuşak kumlu plajın yanı sıra yeşil ve mavinin eşsiz birleşimi ve en önemli özelliklerinden biri de bölgede farklı ağaç türlerinin bulunması. Mandalina, greyfurt ve muz ağaçları sahile o kadar yakın ki Antalya’nın kavurucu sıcağından korunmak için bu ağaçların gölgesini seçebilirsiniz. Adından da anlaşılacağı gibi yumuşak kumu ile en çok tercih edilen plajlardan biri olan İnce Kum Plajı, berraklığı ve denizin çabuk derinleşmemesi ile aile tatillerinin vazgeçilmezidir.

Kleopatra Plajı

Adını M.Ö. 69-30 yıllarında yaşamış Mısır Kraliçesi Kleopatra’dan alan plaj, 2 km’ye kadar uzanan muhteşem manzarası ile Antalya’nın en önemli plajlarından biri ve en çok merak edilen plajlarından biridir. hikayesi ve görünümü. Kleopatra da mavi bayrak sahibidir. Güvenle denize girebilir ve çevredeki olanaklardan yararlanabilirsiniz.

Turuncu Sahil

Plaj, şehir merkezinin 3 km doğusunda, ulaşımı kolay ve aile tatilleri için ideal bir konumdadır. Bölgede en çok tercih edilen halk plajlarından biri olan Orange Beach’in toplam uzunluğu bir kilometredir.

mahmutlar halk plajı

Şehir merkezine 10 kilometre uzaklıkta olan plaj, bölgedeki plajlara göre daha sakin, sahile ise 5 kilometre. Deniz kumlarının bir kısmı kumlu olmakla birlikte çekirdek kısımlarında irili ufaklı taşlar bulunmaktadır. Ancak kalabalıktan hoşlanmayanlar için doğru adres diyebiliriz.

Emirgan Ulaş Plajı

Dinlenme alanı olarak da hizmet veren plaj, şehir merkezine 4 kilometre uzaklıkta. Bölgede çok sayıda kafe, gün boyu eğlenebileceğiniz piknik alanları ve yemek yiyebileceğiniz tesisler bulunmaktadır. Doğa ile iç içe bir görünüme sahip olan plaj, temiz kumlu plajları ile ziyaretçilerin ayrılmasını sağlayan Alanya’nın en önemli plajlarından biridir.

Kikobat Plajı

3 kilometrelik plaj mahallenin merkezinde yer almaktadır. Farklı ağaçların bulunduğu bölge, oldukça huzurlu atmosferi ile birlikte Mavi Bayraklı plajlardan biridir. Çocuklu aileler için de uygun olan Bougainvillea Beach’te çeşitli su sporları aktivitelerine katılabileceğiniz, aktiviteler gerçekleştirebileceğiniz özel alanlar da bulunuyor.

Damlataş Plajı

Plaj, Damlataş Mağarası’nın hemen yanında yer almakta olup, şehir merkezine oldukça yakındır. Diğer plajlara göre biraz dalgalı olan deniz, çocuklu aileler için düşünülmesi gereken unsurları barındırıyor. Damlataş da diğer Mavi Bayraklı plajlar statüsündedir.

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın