https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Alagati - Gezilecek Yerler
Anasayfa » Haber » Alagati

Alagati

12/19/2021 11:10:00

Alaçatı

Ege bölgesinin en popüler tatil yerlerinden biri olan Alaçatı, her yıl milyonlarca turisti ağırlamaya devam ediyor. Bu sefer tatiliniz “Alacai’ya gitsek ne olur?” Bu makaleyi okuduktan sonra net bir karar verebileceksiniz.

ALAÇATI nedir?

Alaçatı denilince aklımıza ünlülerin tatil yeri olması ve çok pahalı olması gelir. Alaçatı’da tatil yapmak sandığınız kadar pahalı olmayabilir. Alaçatı, İzmir’in güneybatısındaki yarımada üzerinde çok sayıda turizm beldesinin bulunduğu bir bölgedir. Üç tarafı denizlerle çevrili bu bölgede yapılabilecek birçok tatil aktivitesi bulunmaktadır. Sonuç olarak Arnavut kaldırımlı sokakları, begonvil restoranları ve rengarenk dükkanları ile size şehrin yoğun hayatından bir kaçamak imkanı sunuyor. Tatil, iş hayatının bir yılını unutturuyorsa, unutmak için en doğru yerdesiniz.

Çekilişlerde ne yapıyorsunuz?

Alaçatı

Alaçatı, İzmir yönünden Çeşme istikametine geldiğinizde karşınıza çıkan ilk tatil yeridir. Bu bölge Çeşme merkeze göre daha butik bir atmosfere sahip olduğu için daha çok tercih edilmektedir. Çeşme’ye kadar devam eden ve iç kesimlere dönen yolu yürümediğinizde, Alaçatı’nın kışın hayatın devam ettiği kısmını görürsünüz önce. Tatilcilerin gelip gittiği kısım biraz içeride kalıyor. Alaçatı gezinize Uğur Mumcu Caddesi’ndeki değirmenlerden başlayabilirsiniz.

Değirmenlerden aşağı devam ettiğinizde Alaçatı Çarşısı’nı tüm sıcaklığıyla göreceksiniz. Sağlı sollu hediyelik eşya dükkânlarıyla başlayan yol, bölgedeki ünlü Comro dükkânları ve bal ve bademli dondurmacılarla devam ediyor. Bu yoldan devam ettikten sonra Alaçatı denilince akla gelen tek ve iki katlı evler karşınıza çıkacaktır. Sağlı sollu ikiye ayrılan sokaktan sağa döndüğünüzde yaklaşık 400 metre kadar görülmeye değer yerler var. Sola döndüğünüzde Alaçatı evleri artmaya başlıyor.

Rengarenk masa ve sandalyelerle dolu butik mekanlar ve restoranlar karşınıza çıkıyor. Bu taraftan devam ederseniz, çok iş göreceksiniz. Turistlerin ve özellikle sanatla da ilgilenen ziyaretçilerin ilgisini çeken birçok mağazayı da görebilirsiniz. Bu bölge aynı zamanda Alaçatı merkezde bazı otellerin bulunduğu kısımdır. Bu bölgedeki en merkezi oteller çarşının içinde yer alıyor. Çoğu butik otel.

Çarşının sonuna geldiğinizde sağ tarafınızdan devam edebilirsiniz. Bu bölümde karşınıza çıkan yerlerin çoğu gece hayatının hareketli olduğu yerlerdir. Bölgede tekrar tentelerle kaplı caddede, gün içinde hizmet veren kalabalık kafelere geri dönebilirsiniz. Buradan sola döndüğünüzde ilk yarığa geleceksiniz. Alaçatı merkezinin en turistik bölgesi bu şekilde gezilebilir.

Körfez deliği

Alaçatı merkezden aşağı doğru devam ettiğinizde güney sahillerinin ve yat limanının bulunduğu alana ulaşacaksınız. Çevre yoluna girmeden bu yolu takip ettiğinizde Port Alaçatı’ya, ardından su sporları ile ünlü Çark Plajı’na ve ardından birkaç koydan geçerek Delikli Koyu’na ulaşacaksınız.

Delikli Koyu, Çeşme’nin en popüler koylarından biridir. Buranın ünü ilginç kaya yapısı, turkuaz rengi denizi ve adını aldığı yontulmuş kayanın Instagram’da çekilen binlerce fotoğrafından geliyor. Yörede gün batımları da yaz aylarında çok güzel bir açıdan görülmektedir.

Genel olarak kampçıların ziyaret ettiği bölgede herhangi bir işletme bulunmamaktadır. Bu alanda biraz zaman geçirme planınız varsa hazırlıklı olmalısınız. Aynı şekilde bölgede tuvalet de yok.

Elica Playa

Bölgenin en ünlü plajlarından biri de Alaçatı’nın kuzeyinde yer alan Ilıca Plajı’dır. Üç tarafı denizlerle çevrili Çeşme’nin en dar boğazına kurulmuş olan Alaçatı’nın en uğrak noktası burası. Plaj bir halk plajıdır ve bölgede kurulmuş en eski lüks otellerle çevrilidir. Altın rengi kumsalı ve turkuaz denizi, görenleri denize girmeye teşvik ediyor.

Ilıca Plajı’nda şezlong ve şemsiye kiralayabilirsiniz. Sahil çevresinde birçok ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz yeterli sayıda tesis bulunmaktadır. Alaçatı merkezde olduğu gibi bu bölgede de konaklama imkanı bulabilir ve günlük ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Gündüz Alaçatı merkezden buraya gelmek isterseniz yürüyerek 45 dakika sürüyor. Kendi aracınızı kullanmak isterseniz yaz sezonunda bu alanda park sorunu olduğunu hatırlatmak isteriz. Alternatif olarak, sık sık dolmuşlarla 10 dakikada plaja ulaşabilirsiniz.

Alaçatı Ot Festivali

Alaçatı denilince akla gelen ilk etkinlik Ot Festivali’dir. Hiç şüphesiz bu festival, bölgenin tüm ülke çapında tanınmasında en büyük rolü oynayan olay oldu. Bu festival genellikle Nisan ayının ilk hafta sonu gerçekleşir. Festival yaklaşık 4 gün sürüyor.

Bu festival sırasında insanlar bölgeyi sular altında bırakır. Festival için yurdun dört bir yanından düzenlenen turlarla, festival süresince bölgenin günlük nüfusunun 500 bin kişiye ulaştığı kaydedildi. Festivalin ana teması, İzmir yöresinde yetişen yüzlerce bitkiyi ve bu bitkilerden yapılan yemekleri tanıtmaktır. Otların tamamının Alaçatı bölgesinde yetiştiğinin yanı sıra İzmir’in birçok bölgesinden geldiğini de dip not olarak belirtelim.

Ati’deki fırsatlar

Alaçatı konaklama açısından ülkemizin en zengin noktalarından biridir. Genellikle villa tipi yerleşimlerin olduğu bölgelerde butik oteller ve kiralık villalar bulunmaktadır. Kentin estetik açıdan merkez bölgesinde yüksek yapılar bulunmamaktadır. Alaçatı şehir merkezinde sadece birkaç kompleks otel bulunmaktadır. Büyük Alaçatı otelleri, Ilıca Plajı çevresinde yer almaktadır.

Alaçatı’da günlük aktiviteler arasında tekne gezileri, su sporları ve genel olarak gece hayatı yer alır. Yıl boyunca rüzgarlı bir bölge olması nedeniyle uçurtma sörfü oldukça popülerdir. Etkinlikler dışında Alaçatı ve tüm ara şehirlerde tüm ihtiyaçlarınızı giderebileceğiniz işletmeler de bulunmaktadır. Bölgeye ulaşım hem çevre ilçelerin merkezlerinden hem de İzmir merkezden sık ve kolay bir şekilde sağlanabilmektedir. Bölgeye özel aracınızla gidecekseniz otoyol ve paralı otoyol olmak üzere iki alternatifinizin olduğunu belirtmekte fayda var.

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın