https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Al Qasimia Okulu | Tarih, yer, ziyaret ve giriş ücretleri - Gezilecek Yerler
Anasayfa » Haber » Al Qasimia Okulu | Tarih, yer, ziyaret ve giriş ücretleri

Al Qasimia Okulu | Tarih, yer, ziyaret ve giriş ücretleri

Al Qasimia Okulu – Mardin

Kaşmi Mektebi, bulunduğu yerin en ilgi çekici yerlerinden biri olmasının yanı sıra Mardin geziniz boyunca sizi en çok etkileyecek yerlerden biridir.

Mezopotamya ovasına Caminin duvarlarına inşa edilmiş çok özel bir yapı olan bu medrese, döneminin en önemli ilim merkezlerinden biriydi.

Günümüzde turistik bir bölge olarak tercih edilen Al Qasimia Okulu, bazen dizi ve filmlerde ahır olarak kullanılıyor.

Kısa Açıklama: Doğu Eyaletinin Taçsız Kralı MardinBu arada, buradaki sınırlı zamanınızı benzersiz kılacaksınız; Mardin Gezilecek Yerler Listemize mutlaka göz atın.

okul videosu

Daha fazla video gelsin lütfen Youtube Kanalımız abonelik. Desteğiniz için şimdiden teşekkür ederiz.

Qasimia Okulu hakkında tarihi bilgiler

Al Qasimia Okulu - Mardin
Al Qasimia Okulu Tarihi

Kasımiye Medresesi, Artuklular döneminde yapımına başlanan ve Akkoyunlu sultanlarından Cihangiroğlu Kasım döneminde tamamlanan bir bilim merkezidir.

1457 yılında yapımına başlanan medresenin 1502 yılında tamamlandığı bilinmektedir. Alanın mimari açıdan vazgeçilmez bir parçası haline gelen kesme taşlarla tasarlandığı görülmektedir. İki katlı ve açık bir avludan oluşan sert medrese, eyvan şeklindedir.

Al Qasimia okulunda küçük bir cami ve derslerin öğretildiği küçük odalar var. Medreseye girdiğinizde soldaki caminin karşısında ana yapılar sizi bekliyor. Sağ tarafta geniş bir verandaya açılan kapıda büyük bir havuz sizi bekliyor. Bir okulda havuzun neden kullanıldığını düşündüğünüzde sizi mistik ve etkileyici bir hikaye karşılıyor.

Al Kassim Okul Havuzu

Al-Qasimiyah Okulu’ndaki El-Masbah, insanın tasavvur edilmesinden Kıyamet Günü’ndeki diriliş anına kadar olan hikayeyi ele alır.

Suyun ilk döküldüğü yer bebeğin anne rahmine düşmesini sembolize eder. Bir sonraki aşamadaki küçük alan bebeklik dönemini gösterir. Eyvandaki uzun alan, insan hayatının uzun hikayesi etrafında döner. Suyun aktığı küçük delik ölümdür.

Büyük havuzu birbirine bağlayan uzun ve dar yol, insanlığın en zorlu yolculuğu olan Sırat Köprüsü’nü simgeliyor. Okulun ortasındaki büyük gölet dünyanın sonunun yerini gösterir.

Dinleyen herkesi büyüleyen bu hikaye, aslında Al Qasimia Okulu’nun tek ilginç yanı değil. Çünkü derslerin yapıldığı odalar ve duvardaki kan lekeleri bile insanı büyülüyor.

Sınıf

Al Qasimia Okulu, o dönemin en önemli bilim merkezlerinden biridir. böylece Ada Fil Saati Ve diğer birçok bilimsel çalışma okulda bulunabilir. Ancak okulu farklı kılan bir diğer nokta ise devasa giriş kapısına rağmen küçük sınıf kapıları.

Sınıf kapılarının bu kadar küçük olması, geçmişte insanların cüce olduğunu gösterir. Ancak durum bundan tamamen farklıdır. İlimlerde olduğu kadar dinî anlamda da eğitimin gerçekleştiği okul, Kur’an’ın ve saygın hocaların derste öğretildiği bir yerdi.

Kapıların küçük tasarımı, öğrencilerin her girişte eğilmelerine izin vermekti. Her seferinde hem yazara hem de öğretmene saygı göstermek mümkündü.

Asırlık kan izleri

Sultan Kasım Kurucusunun adını ve kanını taşır. Qasim’in öldürülmesinden sonra, kardeşi için yas tutan ve kanlı gömleğinin duvarda soyulduğu ve kan izlerinin duvara nüfuz ettiği ve birkaç yüzyıl boyunca burada kaldığı belirtilmektedir.

Bazıları tarafından bir efsane olsa da duvardaki kan lekeleri, üzerine su döküldüğünde ilk günkü gibi kırmızıya döner.

Ziyaret saatleri ve giriş ücretleri: 2022

giriş ücreti: Kaşmeya Okulu, giriş ücreti kişi başı 4 Türk Lirası. Uzun yıllar okulu korumak ve güzelleştirmekten sorumlu bir ailenin katkısıyla günümüze ulaşan Al Qasimia Okulu, günün her saatinde ziyaret edebileceğiniz bir yer.

ziyaret saatleri: Saat 8:00-17:00 arasında olmasına rağmen yaz aylarının yoğunluğundan dolayı hava karardığında bile okulu ziyaret etmek mümkün.

Qasimia Okulu Ulaşım Bilgileri

Tebük: Cumhuriyet, 1711. Sk., Pk: 47100 – Artuklu / Mardin

nerede?: Kasımiye Medresesi Mardin’de merkezi bir noktada yer alsa da özel araç ile ulaşabileceğiniz bir noktadadır.

Nasıl gidilir?: Yürüyerek ya da toplu taşıma ile yürüyemeyeceğiniz okula Diyarbakır’dan eski Mardin istikametine giderek gitmeniz mümkün.

New York denir 21 Kasım Şehir Stadı yolunu kullanarak çıktıktan sonra itfaiyenin karşısındaki yola dönmelisiniz. Sağdaki yamaçların yolunu takip ettiğinizde okula ulaşmanız mümkün.

otopark: Okulun çevresine arabanızı park edebilir ve bu gizemli tarihi yapıyı keşfedebilirsiniz. Otopark olmamasına rağmen aracınıza uygun alanlar olduğunu bilmelisiniz.

Konum bilgisi

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın