https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Aksaray’da gezilecek yerler - Gezilecek Yerler
Anasayfa » Haber » Aksaray’da gezilecek yerler

Aksaray’da gezilecek yerler

5.01.2023 10:50:00

Bir zamanlar Niğde’nin ilçesi olan ve 1989 yılında il olan Aksaray’da görülmeye değer pek çok yer var. Yaz kış hem yerli hem de yabancı turistlerin ilgi gösterdiği şehirlerin başında gelen Aksaray, doğal güzelliklerinin yanı sıra tarihi yapılarıyla da dikkat çekiyor. Aksaray gezilecek yerler konusuna bu yazımızda sizler için değindik. Bakalım Aksaray’ı nereler gezebilir ve görelim.

Peri Bacaları ve İnce Katedral

Peri Bacaları ve Selime Katedrali, Aksaray’ın Güzelyurt ilçesine gittiğinizde mutlaka görmeniz gereken en muhteşem doğal güzelliklerden biridir. Özellikle turistlerin ilgisini çeken bu bölgenin tarihi açıdan büyük önem taşıdığını da eklemek gerekir. Aksaray’a yaklaşık 30 km uzaklıkta olan bu ilçeye toplu taşıma araçları ile ulaşabilirsiniz. Dilerseniz bölgede otobüs turları da düzenlendiği için bu turlara katılabilirsiniz. Girişlerin ücretli olduğunu ve giriş saatlerinin yaz ve kış aylarında değiştiğini de unutmamak gerekir.

Güzelyurt Evleri

Şehir merkezinden kalkan otobüslerle ulaşabileceğiniz bu bölge birbirinden güzel mimariye sahip evlerden oluşuyor. Merkeze 28 kilometre uzaklıktaki evlerin daha önce Rumların yaşadığı yer olarak bilindiğini de söyleyebiliriz. Mübadeleden sonra Türklerin yerleştiği bölge günümüzde otel olarak kullanılmaktadır. Büyüleyici tarihi ve kültürel dokusuyla görülmeye değer bölgeler arasındadır.

Begoncaiasi

Kazıların 1996 yılında başladığı ve günümüze kadar devam ettiği bilinmektedir. Çatalsu Köyü sınırları içerisinde yer alan Güvercinkayası birçok arkeolojik kalıntıyı bünyesinde barındırmaktadır. Bu kalıntılar arasında hayvan kemikleri de bulunmaktadır. Ücretsiz olarak gezebileceğiniz Güvercinkayası, Aksaray’da mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerlerden biri.

Zinciriye Okulu

14. yüzyıldan günümüze ulaşan Zinciriye Medresesi’nin Karamanoğlu Beyliği’nden Yahşı Bey tarafından yaptırıldığı biliniyor. Tarihi önemi büyük olan bu bölge Aksaray’ın en ünlü yerleri arasında yer almaktadır. Okulun yapımında malzeme olarak kesme moloz taş ve tüf taşı kullanıldığı sanılmaktadır. Pazar günleri hariç bölgeyi ziyaret edebilir, iç ve dış mimarisini inceleme fırsatı bulabilirsiniz.

Saratlı Kırkoz Yeraltı Şehri

Tüf kayaların oyulması ile oluşan bu şehrin toplam 40 odası bulunuyor. Sadece 3 katının ziyarete açık olduğunu belirtmeliyiz. Aksaray merkeze 23 km uzaklıkta bulunan bu ilçe hem yerli hem de yabancı turistlerin mutlaka uğraması gereken yerlerden biridir. Yapının 7 katlı olduğu da bilinmektedir.

Aksaray Müzesi

Aksaray Müzesi, şehrin tarihini yakından görmek isteyenlerin mutlaka görmesi gereken yerlerden biridir. Aksaray hakkında detaylı bilgileri müzede bulabilirsiniz. Merkeze 3 km uzaklıkta olması da bu alana kolay ulaşım imkanı sağlıyor. Müzede yapılan arkeolojik kazılar sonucunda ortaya çıkarılan eserler de sergilendi. Pazartesi günleri kapalı olan müze, haftanın diğer günlerinde de rahatlıkla gezilebilir.

Ziga Kaplıcaları

47 derecelik su sıcaklığı ile bilinen Ziga Kaplıcaları, birçok kaplıca gibi şifalı özelliği ile ünlü. Çevredeki tesislerde de konaklayabileceğiniz bu kaplıcalar, romatizma ve eklem ağrıları gibi şikayetleri olan hastalar tarafından ziyaret edilmektedir. Aksaray’ın Güzelyurt ilçesinde bulunan bu kaplıcaları yılın her günü ziyaret edebilirsiniz.

Aksaray çardak

Akşam saatlerinde ışıklandırmanın oluşturduğu harika manzaraları bu alanda görmek mümkün. Aksaray’ı kuş bakışı görmenizi sağlayacak olan bu terasta çocuk oyun alanları da bulunmaktadır. Ayrıca restoranlar sayesinde akşam yemeklerinizi de bu bölgede keyifli bir şekilde yemeniz mümkün. Aksaray’ın merkezinde yer alan Aksaray manzaralı Teras’ı gezi listenize eklemenizi tavsiye ederiz.

Aksaray Meydanı

Aksaray Meydanı, Aksaray’ın en işlek bölgelerinden biridir. Bu alanın ortasında bir saat kulesi bulunmaktadır. Edinilen bilgiler arasında saat kulesinin Osmanlı dönemine ait olduğu da yer alıyor. Saniye. Abdülhamid’in isteği üzerine yaptırılan bu kule çeşitli restorasyon çalışmalarından da geçmiştir. Meydanın sabah ve akşam ayrı bir havası olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Manastır Vadisi

Şehir merkezine biraz uzak olduğu için çok ziyaret edilmese de Aksaray’ın doğal güzellikleri içerisinde yer aldığı için mutlaka görülmesi gereken bir bölgedir. Dilerseniz bölgeye turlar ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Bu bakir güzellikler vadisini ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın