https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Adana Bozanti gezilecek yerler - Gezilecek Yerler
Anasayfa » Haber » Adana Bozanti gezilecek yerler

Adana Bozanti gezilecek yerler

06/15/2022 00:45:00

Bosanti

Pozantı, Adana’nın kuzey girişinde, dağların arasında kurulmuş bir doğa harikası şehirdir. Bu yazımızda bahsedeceğimiz yerler Bozanti ve yakın çevresinde görebileceğiniz noktalardır.

Bozanti nasıl bulunur?

Pozantı, Toros Dağları’nın eteğinde Çakıt Vadisi boyunca uzanan bir geçiş noktasıdır. Akdeniz ikliminin ulaştığı noktada, İç Anadolu iklimini durduran yüksek dağların arasında yer alır. Küçük ve şirin bir belde olan Pozantı yıllar önce bu bölgeye yapılacak olan demiryolu hattının merkezi olmuştur.

Pozantı gezilecek yerler

anla

Pozantı, ülkemizde sonbaharın en iyi yaşandığı illerden biridir. Pozantı ilçe merkezinin yaklaşık 10 kilometre güneyinde yer alan Belemedik, çevredeki geniş yapraklı ormanlarıyla her sonbahar rengarenk görünüyor. Jacquet Vadisi’nin en güzel noktasında yer alan Belemidek, dağların arasında muhteşem mimarisi ile oldukça popüler bir turizm bölgesidir. Ayrıca özellikle hafta sonları çevre illerden gelen ziyaretçilerin akınına uğruyor. Genellikle hafta sonları ailelerin akın ettiği bölge, kamp ve trekking tutkunlarının en popüler noktalarından biri.

Glick Sokağı

Niğde – Adana karayolunun hemen üzerinde ve Mersin sınırları içinde yer alan Gülek Boğazı, adını Gülek Kalesi’nden alıyor. Bölgedeki dağlar arasındaki vadi bölgenin en önemli geçiş noktalarından biri olduğu için bu geçidi kontrol ve gözetlemek amacıyla bu kale yapılmıştır. Kalenin bulunduğu yer, Adana istikametinde, Bozanti ilçe merkezinin 45 dakika güneyindedir. Bu bölgeden karşıya geçen pek çok kişi uçurumun kenarındaki bu noktaya fotoğraf çekmek için geliyor.

Al-Ansha Kalesi

Anahşa Kalesi geç Bizans dönemi yapılarından biridir. Bölgede güvenlik amaçlı yapılmıştır. Kalenin bulunduğu yere giden yol Eskikonacık köyündendir. Kaleye doğrudan bir yol yoktur ve ulaşım oldukça zordur. Ana yoldan çıktıktan sonra toprak yolda bir süre tırmanıp ardından yola yürüyerek çıkabilirsiniz. 1671 yılında Evliya Çelebi tarafından da ziyaret edilmiştir.

Bozanti’de mevcut fırsatlar

Pozantı konaklama açısından birçok imkana sahiptir. Mahalle merkezinde ve Belemedek’te butik oteller, merkez bölgede oteller bulunmaktadır. Kasabanın üst kısmında bir de tatil köyü var. İlçe merkezinde çok sayıda market bazlı şirket ve banka, kırtasiye, züccaciye ve el sanatları bulunmaktadır.

Pozantı’da yeme-içme imkanları da oldukça fazladır. Genel olarak ana yol üzerindeki et lokantaları popülerdir. Bölge, şalgam suları ile ünlüdür. Yol kenarında, şehir merkezinde ve bölgede Belemedek’te restoranlar var.

Bozanti’ye nasıl gidilir ?

Bozanti, Edirne-Şanlıurfa karayolu üzerinde ve bölgede D-750 karayolu üzerinde yer almaktadır. Karayolu ile ulaşım oldukça kolaydır. Ayrıca Adana’ya giden trenler de ilçeden geçmektedir. Kayseri’den Erciyes Ekspresi ve Konya’dan Toros Ekspresi de Bozanti’de durmaktadır. Bölgeye en yakın havalimanı, şehre 100 km uzaklıktaki Adana’dadır. Otoyol üzerinden yaklaşık 1 saat 15 dakikada ulaşılabilir.

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın